Довідкова інформація

Коли і як часто потрібно чистити бойлер?

Проводити чищення пристрою необхідно обов'язково. Практично всюди водопровідна вода відрізняється великою жорсткістю та наявністю в ній солей, які постійно відкладаються на деталях. Зважаючи на це, очищати бойлер потрібно регулярно, адже інакше він просто вийде з ладу. Але як зрозуміти, що він забруднився?
Прилад вимагає чищення, якщо:

- На нагрівання води стало витрачати більше часу, ніж зазвичай.
- Різко збільшилася витрата електроенергії.
- Водонагрівач став раптово вимикатися, а потім самостійно вмикатися.
- Вода змінила колір: стала жовтою або темною.
- Вода стала неприємно пахнути.
- Прилад почав працювати, видаючи гучні звуки, «шипіти».
- Навіть якщо перелічених проблем немає, але водонагрівач регулярно експлуатується понад рік, то почистити його потрібно обов'язково.

грязный тен чистый тен

Правильне розбирання своїми руками
Попередньо варто подбати про те, щоб водонагрівач був повністю знеструмлений, а доступ холодної води до пристрою був закритий. Тепер можна приступати до зливу рідини, що знаходиться в баку. Схема така:
Після перекриття холодної води відкрити кран із гарячою водою.
Зачекати, доки не виллється вся вода.
Якщо на пристрої не передбачений кран або ручка для зливу, можна скористатися запобіжним клапаном. Для цього труба гарячої води від'єднується від бойлера, під агрегат ставиться відро або великий таз. Рідина почне стікати при відгвинчуванні захисного клапана та попаданні повітря у бак. Після видалення всієї води водонагрівач знімається зі стіни і кладеться на підлогу, попередньо застелену клейонкою або щільною тканиною. Ну а тепер можна приступити до розбору пристрою:
Знімаємо передню декоративну кришку, яка зазвичай закріплена болтами.
Після відкручуємо захисну кришку і бачимо дроти. Перед тим, як їх від'єднати, потрібно або замалювати схему з'єднання, або сфотографувати. Інакше потім є ризик поєднати все неправильно.
Під панеллю знаходиться термостат, який теж знімаємо. У деяких моделях для цього достатньо потягнути його на себе, а десь доведеться демонтувати цю деталь разом із панеллю.
Тепер настала черга ТЕНу. Спочатку відкручуємо гайки, які тримають його планку, далі акуратно підштовхуємо деталь нагору, просовуємо руку в бак і дістаємо ТЕН.
ТЕН - це головна деталь пристрою, без якої вода не нагріється.І чистити його потрібно в обов'язковому порядку, адже практично весь накип скупчується навколо нього. Для цього цілком підійде губка із жорстким покриттям або ніж. Для видалення нальоту треба застосовувати силу, але водночас діяти акуратно. Якщо забруднення дуже велике і неозброєним оком видно, що самостійно видалити його не вдасться, а сама деталь у якомусь місці тріснула чи проіржавіла, краще замінити її на нову. У сучасних водонагрівачах можна зустріти два види ТЕНів: так звані мокрі, або трубчасті, і сухі. Останні відрізняються тим, що вони не мають постійного контакту з водою як їх побратими, а знаходяться у спеціальній трубці. І чистити такі нагрівальні елементи також можна, але спосіб краще вибрати не механічний, а хімічний. Для цього сухий ТЕН кладеться в ємність з розчином спеціального засобу і через деякий час відкладення на його поверхні повністю розчиняються.
Переходимо до бака Видалення забруднень проводять за допомогою струменя води під натиском. Але в жодному разі не варто використовувати жорстку губку або рідина, що роз'їдає метал. Щоб водонагрівач служив довго, необхідно здійснювати його чистку щорічно.