Довідкова інформація

Для безпечної експлуатації водогрійного устаткування необхідно придбати і встановити запобіжний клапан для бойлера захищаючий побутовий прилад від стрибків тиску в системі холодного водопостачання. Окрім цього цей клапан називають ще і зворотним оскільки він не дає воді витікати назад з накопичувальної місткості у разі її аварійного відключення.

Тому у разі відсутності води в системі холодного водопостачання ви можете не турбуватися за збереження електронагрівного елементу. ТЭН не залишиться "сухим" і не перегорить. Наявність запобіжного клапана дозволить вам без зусиль злити воду з бойлера, якщо потрібно буде почистити місткість від відкладень, що накопичилися, в процесі нагрівання води або замінити ТЭНу, що відслужила свій термін. Справний запобіжний клапан здатний забезпечити довгу і стабільну роботу накопичувальних бойлерів.

Захисні функції запобіжного клапана

В процесі нагрівання води в накопичувальному баку водонагрівача відбувається збільшення її об'єму. У замкнутій системі згідно із законами термодинаміки, з підвищенням температури речовини росте і рівень тиску. Для здійснення контролю величини температури води у бойлерах виробники встановлюють на вироби, що випускаються, терморегулятори і термостати. Якщо ж ці пристрої вийдуть з ладу те станеться скипання води у баку, що приведе до відчутного підвищення тиску і ще більшого розігрівання рідини. Лавиноподібне протікання описаного процесу, врешті-решт, приведе до утворення тріщини в стінках накопичувальної місткості, через яку виллється деяка частина гарячої води. Місце, що звільнилося, тут же заповниться холодною водою, що поступає з водопровідної системи. Це приведе до моментального закипання усієї рідини у баку, що супроводжується виділенням величезної кількості пари і, як наслідок, вибуху місткості що розпирається під його дією. Запобіжний клапан не дозволить тиску перевищити допустимі значення шляхом скидання частини рідини в каналізаційну систему. Окрім забезпечення цілісності устаткування при виникненні критичних ситуацій запобіжні клапани виконують ще декілька важливих функцій, до числа яких можна віднести: недопущення повернення нагрітої води з бойлера назад у водопровід; згладжування стрибків тиску холодної води на вході у бак водонагрівача, що запобігає можливості виникнення гідроударів; скидання надлишків рідини з бака у момент критичного підвищення показників температури і тиску; надання можливості зливу води з накопичувальної місткості водонагрівача для планового проведення профілактичного обслуговування і необхідного ремонту. Клапани, які випускають виробники нині, можуть мати різноманітну конструкцію. У комплект разом з основним виробом можуть входити манометри різні замочні вентилі та ін. При виборі запобіжного клапана для бойлера слід враховувати той факт, що пристрій, що придбавався, повинен відповідати параметрам тієї, що експлуатується системи гарячого водопостачання у будинку.

chema klapan

Як працює такий клапан?

Запобіжний клапан бойлера виконує функції і зворотного клапана, що відбивається на його конструкції. Схемний виріб можна представити як два тонкостінні циліндри, розташованих по відношенню один до одного під прямим кутом, таких, що мають різні розміри, наділених загальною робочою порожниною. Якщо подивитися всередину циліндра більшого розміру, то можна побачити встановлений там зворотний клапан, в конструкцію якого входить тарілка, пружина і сідло виточене в корпусі виробу. Різьблення, нанесене з обох боків цієї частини захисного приладу, дозволяє приєднувати його до ввідного патрубка електробойлера. Усередині циліндра меншого розміру також міститься замочний пристрій, аналогічний по конструкції описаному вище зворотному клапану, і що відрізняється від нього лише наявністю жорсткішої пружини. У більшості моделей запобіжних клапанів є функція регулювання тиску відкриття, вироблювана шляхом зміни міри стискування пружини. Дренажний отвір знаходиться безпосередньо за запірним механізмом. До цього отвору рекомендують під'єднувати прозору трубку, що дозволяє спостерігати за водою, що скидається з бака. Діє запобіжний клапан по наступному алгоритму. При відкритому положенні крану, вмонтованому на ввідній магістралі, вода безперешкодно проходить в ємність крізь отвір, що вийшов в результаті відтягування тарілки зворотного клапана від сідла. При цьому до дренажного отвору рідина доступу, що поступає, не має, тому що запобіжна пружина має жорсткість, розраховану на більше високий тиск в порівнянні з водопровідним значенням цієї величини. У момент повного заповнення бойлера відбувається вирівнювання рівня тиску у баку і в магістралі, через що зворотний клапан закривається. Збільшення температури нагрівається води в накопичувальній місткості викликає зростання сили тиску на тарілку зворотного клапана, яка ще міцніше притискається до сідла. Тому повернутися нагріта вода в труби холодного водопостачання вже не може. Коли користувачі починають витрачати гарячу воду на побутові потреби, тиск усередині водонагрівача починає падати і досягає значення, меншого, ніж водопровідна величина. У цей момент тарілка віджимається від сідла і починається процес наповнення бака водою. Якщо станеться поломка терморегулятора, то почнеться безконтрольне зростання температури, яке викличе підвищення тиску до критичного рівня. Ось тут в результаті стискування пружини запобіжного клапана з'явиться можливість для відтоку зайвої рідини через дренажний отвір в систему каналізації через прозорий шланг.

klapan

Перевитрата електроенергії без зворотного клапана

Система гарячого водопостачання з водонагрівачем може функціонувати без замочного клапана, але тоді у разі зростання тиску гаряча вода буде видавлюватися в подаючу магістраль. Це спричинить перевитрату електроенергії, адже приладу доведеться гріти більшу кількість води. Зайві намотані кіловати треба буде сплатити, що не додасть радості власникові квартири або будинку. Окрім фінансової сторони справи є ще і практичні незручності. Адже замість холодної води з кранів може тепла вода. Ці проблеми потрібно приплюсувати до тих мінусів, які були описані вище. Тому не погоджуйтеся на монтаж водонагрівача без установки запобіжного клапана. Вартість цього латунного виробу незрівняна з витратами, понесеними на придбання бойлера.